niedziela, 8 stycznia 2012

Pakora, czyli warzywa w cieście


Pakora, to danie kuchni indyjskiej - proste w przygotowaniu, smaczne, ot taki powiew orientu - warzywa w dobrze przyprawionym cieście z mąki z ciecierzycy. W hinduskich restauracjach jest polecana na przystawkę i najczęściej można dostać  bakłażany, kalafiora, brokuła, cebulę i ziemniaki - ja wykorzystałam warzywa, które akurat miałam w lodówce - cebulę i pieczarki. Nie jest to danie do codziennego spożywania, bo wszystko jest smażone w głębokim oleju, ale od czasu warto przygotować, tym bardziej, że mąka z ciecierzycy nie chłonie oleju jak gąbka, a do tego nadmiar tłuszczu można odsączyć na papierowych ręcznikach. Solić na talerzu lub wcale - mi smakują bez soli.

Składniki (dla dwóch osób)
4 kopiaste łyżki mąki z ciecierzycy
pół łyżeczki kuminu - mielonego lub rozgniecionego w moździerzu
pół łyżeczki kurkumy
pół łyżeczki chili
szczypta czuszki
woda - ok. 3/4 szklanki
cebula (2 średnie sztuki), kapelusze pieczarek (ok. 10 mniejszych)
olej do smażenia 


Wszystko za wyjątkiem warzyw zmiksować - wody dodać tyle, aby uzyskać konsystencję ciasta ciut bardziej gęstego niż naleśnikowe. Pieczarki - obieramy kapelusze, cebula - obieramy i kroimy w krążki. Olej rozgrzewamy do temperatury smażenia. Zanurzamy pieczarki i cebulę w cieście i wkładamy do rozgrzanego oleju. Smażymy ok. 2 minut aż ciasto się zarumieni. Wykładamy prosto na papierowe ręczniki. Najlepiej smakuje z delikatnym sosem jogurtowym, przyprawionym np. świeżym imbirem i świeżą kolendrą.


10 komentarzy:

  1. Już od dawna zbierałam się z tym zamiarem, aby wykonać takie danie. Teraz na pewno spróbuję, tym bardziej, że zakochałam się w mącę z ciecierzycy już jakiś czas temu. Super pomysł!

    OdpowiedzUsuń
  2. Zrobiłam dziś na obiad z połowy porcji i tylko cebulę, bo tylko ją miałam- Rodzina zachwycona, ja też:) Dodałam tylko innych przypraw, bo nie wszystkie miałam.

    OdpowiedzUsuń
  3. mistrzostwo i profesjonalizm !!!
    wygladaja oblednie te twoje warzywka ..
    dobrze, ze sie dowiedzialam co to pakora , dzieki bo robilam i nie wiedzialam

    OdpowiedzUsuń
  4. Forita, cieszę się, że smakowało! :)

    Basia - ja też dopiero niedawno skojarzyłam nazwę. Wcześniej robiłam pakorę z ciasta, ale bez przypraw - smakowało inaczej, ale też było dobre. Jednak najbardziej lubię z dużą ilością kuminu i chili :-)

    OdpowiedzUsuń
  5. lubie kumin i tez dodaje.. szczgolnie maka z ciecierzycy wymaga przypraw..
    wiele nazw nie zostaje mi w glowie (starosc hehe) ..
    a wiesz, ze robilam tez wersje na slodko , smazylam tak krazki jablek

    OdpowiedzUsuń
  6. ooooooo, to jest myśl, na słodko!!!
    a jak smakowały te jabłka???

    OdpowiedzUsuń
  7. byly super z tego co pamietam .. ale mnie wszystko co slodkie zawsze smakuje -:)
    zrobilam takie ciasto jak na nalesniki -mleko sojowe, maka z ciecierzycy i jajko i troszczke soli .. w tym maczalam krazki jablek i po usmazeniu i odsaczeniu polalam syropem z agawy .. musze zrobic, dobrze, ze odswiezylas ten przepis 

    OdpowiedzUsuń
  8. TO ja odczekam kilka dni, żeby codziennie nie spożywać dużej ilości oleju. I jeszcze w tym tygodniu zrobię jabłka w cieście :))))

    OdpowiedzUsuń
  9. Rodzynka kuuusisz, kusisz... ;)

    OdpowiedzUsuń
  10. Hahahaha, kochana - czekasz do 16 lutego ;-)
    Daj znać, jak na Gacy :)

    OdpowiedzUsuń